Web’owy system operacyjny
W najnowszym PHP Solutions pojawił się opis projektu eyeOS - graficznego systemu operacyjnego napisanego w czystym PHP i JavaScript. Czy system operacyjny, który do działania potrzebuje dwa inne systemy ma rację bytu? Spójrzmy na to ze strony użyteczności
Na oficjalnej stronie projektu eyeOS znajdziemy na razie niewiele zastosowań dla tego systemu. Jego twórcy proponują stosować go w szkołach - aby nauczyciele mieli kontrolę nad poczynaniami uczniów oraz w przedsiębiortwach i grupach roboczych - dla lepszego zarządzania nowymi projektami.
Ale co z tego może mieć przeciętny Kowalski? Czy opłaca mu się “zabawa” w internetowy system operacyjny?
Po pierwsze, trzeba zaznaczyć, że system jest darmowy (na licencji GPL), więc korzystanie z niego nic nie kosztuje. Można nawet założyć darmowe konto na serwerze productentów. Ja jednak polecam zakup jakiegoś taniego serwera, aby na nim zainstalować system (opis instalacji w PHPsolmag - darmowy artykuł). Zawsze istnieje możliwość, że gdy system się spopularyzuje, producenci przestaną udostępniać go na swojej stronie, lub zaczną pobierać opłaty np. za transfer. Kolejnym minusem “darmowych serwerów” (piszę w cudzysłowie, bo jak wiadomo nie ma nic za darmo) jest to, że nigdy nie wiadomo, czy nasze dokumenty nie trafią w niepowołane ręce.
Skupmy się jednak na korzyściach z takiego systemu…
Ja szczególne jego zastosowanie widzę dla ludzi pracujących na różnych komputerach z dostępem do internetu, np. jeden komputer w pracy, drugi w domu.
Dzięki korzystaniu z jednego “systemu operacyjnego” możemy sprawy domowe załatwiać w pracy, a firmowe w domu, bez zbędnego przenoszenia plików przez mail’a lub FTP’a.
- Możemy “bezkarnie” odbierać i wysyłać prywatną pocztę na firmowym komputerze.
- W pracy możemy słuchać utworów mp3, nie obawiając się o “kontrolę antypiracką” - szefowi możemy powiedzieć, że słuchamy radia internetowego.
- Będąc na wakacjach, mamy dostęp do naszego “wirtualnego pulpitu” z każdej kawiarenki internetowej na świecie - nawet tej, w której na komputerach zainstalowany jest Linux lub MacOS. W dodatku nie musimy zostawiać w domu włączonego komputera - tak jak to wygląda w przypadku “wirtualnego pulpitu” w Windows XP.
Na szczególą uwagę zasługuje też fakt przenośności systemu. Korzystać z niego możemy pod wszelkimi graficznymi przeglądarkami internetowymi na wszelkich systemach operacyjnych. Gdy już się do niego “przyzwyczaimy”, możemy zmienić system operacyjny na domowym komputerze np. na darmowego Linux’a.
Na razie system jest bardzo świeży i nie ma na niego zbyt wielu programów (wszystkie są dostępne tutaj). Widzę tu jednak duże pole do popisu dla programistów PHP i JavaScript, gdyż w takich językach pisze się na tę platformę. W końcu można napisać prawdziwy program użytkowy, a nie tylko “aplikację internetową”
Zobacz:
- Strona główna projektu eyeOS
- Aplikacje dla systemu eyeOS
- Opis systemu eyeOS w PHPsolmag
- Najtańszy hosting w Sieci - 5GB miejsca na dysku i 12,5GB miesięcznego transferu za 99zł/rok
Wpisy podobne do "Web’owy system operacyjny"
- No related posts